"Fit for 55" to złożony i ambitny pakiet, który będzie miał znaczący wpływ na gospodarkę i społeczeństwo UE. W polskim znaczeniu oznacza "Gotowi na 55" i jest pakietem unijnych ustaw zaproponowanych przez Komisję Europejską w lipcu 2021 roku. Jego głównym celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o 55% do 2030 roku w porównaniu do poziomu z 1990 roku. Jest to część szerszej strategii UE – Europejskiego Zielonego Ładu – mającej na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Pakiet ten obejmuje szeroki zakres sektorów, takich jak:
Branża budowlana odpowiada za 40% emisji gazów cieplarnianych w UE. Fit for 55 to szansa na to, aby to zmienić. Zmiany związane z pakietem klimatyczno-energetycznym będą wymagały od deweloperów i inwestorów dostosowania swojej działalności do nowych wymogów. Budownictwo ma stać się przyjazne środowisku dla przyszłych pokoleń. Poprzedni polski rząd nigdy nie poparł pakietu, sprzeciwiając się tym rozwiązaniom i uważając go za "szkodliwą propozycje". Poprzedni rząd nie popierał wprowadzenia Fit for 55 w obecnej formie. Rząd twierdził, że pakiet ten jest zbyt kosztowny dla Polski i negatywnie wpłynie na jej gospodarkę. Główne zarzuty polskiego rządu wobec Fit for 55 to:
Stanowisko poprzedniego rządu postulowało o szereg zmian w Fit for 55, które mają na celu złagodzenie jego negatywnych skutków dla Polski. Dotychczasowe negocjacje na szczeblu UE nie przyniosły jednak satysfakcjonujących rezultatów dla Polski. Należy jednak zaznaczyć, że stanowisko polskiego rządu w sprawie Fit for 55 nie jest jednomyślne. Część ekspertów i organizacji pozarządowych uważa, że pakiet ten jest konieczny do osiągnięcia celów klimatycznych UE i może przynieść Polsce szereg korzyści, takich jak nowe miejsca pracy w sektorze zielonych technologii.
Obecny rząd jest bardziej przychylny pakietowi Fit for 55 w jego obecnej formie, ale ostateczne stanowisko rządu wobec pakietu będzie zależeć od negocjacji na szczeblu unijnym.
Zmiany te są ważne, ponieważ branża budowlana odpowiada za około 40% zużycia energii i 36% emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Raport "The Global Status Report for Buildings and Construction", opublikowany przez Global Alliance for Buildings and Construction w 2022 roku, stwierdza, że branża budowlana musi zredukować swoje emisje o 40% do 2030 roku, aby uniknąć najgorszych skutków zmian klimatu.
Po 2025 roku budynki nowobudowane będą musiały spełniać nowe, bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące efektywności energetycznej. Oznacza to, że będą musiały być bardziej energooszczędne, co będzie wymagało zastosowania nowych technologii i materiałów budowlanych.
W ramach pakietu "Gotowi na 55", który ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej, nasze domy i mieszkania czekają znaczące zmiany. Po 2025 roku budynki nowobudowane będą musiały spełniać nowe, bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące efektywności energetycznej. To oznacza, że nowe domy będą musiały zużywać mniej energii na ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie i inne potrzeby, co przyczyni się do zmniejszenia emisji szkodliwych gazów do atmosfery.
Aby sprostać tym nowym wymaganiom, deweloperzy i inwestorzy będą musieli sięgać po co raz to bardziej nowoczesne technologie i materiały budowlane. Możemy spodziewać się większego wykorzystania izolacji termicznej, która skutecznie utrzymuje ciepło zimą i chłód latem, energooszczędnych systemów ogrzewania i chłodzenia, a także instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii, takie jak panele słoneczne czy pompy ciepła.
Te zmiany nie dotyczą jednak tylko nowych budynków. Istniejące budynki również będą musiały przejść przez proces modernizacji, aby zwiększyć ich efektywność energetyczną. To może oznaczać konieczność wymiany starych okien na nowe, docieplenie ścian i piwnic, czy modernizację systemów ogrzewania.
Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że są to kosztowne inwestycje, w dłuższej perspektywie mogą one przynieść znaczne korzyści i oszczędności. Modernizacje energochłonnych budynków w długim terminie przyniesie ekonomiczne korzyści. Mniejsze zużycie energii oznacza niższe rachunki za ogrzewanie, chłodzenie i oświetlenie, a także mniejszy wpływ na środowisko naturalne.
To zależy od tego, jak na to spojrzymy. Z jednej strony, pakiet "Gotowi na 55" wprowadza nowe przepisy i obowiązki, które będą wymagały od nas dostosowywania się. Z drugiej strony, pakiet ten może również prowadzić do rozwoju nowych technologii i rozwiązań, które pomogą nam zmniejszyć nasz wpływ na środowisko. O ile zamysł jest w pełni słuszny, to jest obawa o to, że będzie to kolejny biurokratyczny nakaz, którego konsekwencją będzie podwyższenie kosztów budowy i utrzymania budynków:
Oczywiście, Fit for 55 to szansa na rozwój branży budowlanej. Wdrożenie pakietu może prowadzić do rozwoju nowych technologii, które pomogą branży stać się bardziej zrównoważoną i przyjazną środowisku. Dotyczy to szczególnie producentów materiałów budowlanych. Stanowi to bowiem dla nich nową okazję do zwiększenia sprzedaży i ekspansji na nowe rynki UE. Obecnie toczy się debata na temat "Gotowi na 55" między rządami państw członkowskich UE, Parlamentem Europejskim i Komisją Europejską. Ostateczny kształt pakietu Fit for 55 nie jest jeszcze znany. Wprowadzenie pakietu "Gotowi na 55" to krok w stronę zdecydowanego zrównoważonego rozwoju.
Świadectwo energetyczne mieszkania
zł brutto / mieszkanie
Taniej 20 zł z kodem MIESZKANIE20
Świadectwo energetyczne domu
zł brutto / dom
Gwarancja niezmiennej ceny
Wpisz słowa kluczowe, aby znaleźć interesujące Cię artykuły: