W tym artykule dowiesz się o:
Świadectwo energetyczne to dokument, który określa zapotrzebowanie na energię w budynku lub jego części. Jest to informacja o zużyciu energii na ogrzewanie, wentylację, chłodzenie oraz podgrzewanie wody użytkowej. Świadectwo jest obowiązkowym dokumentem przy sprzedaży, wynajmie nieruchomości lub zakończeniu budowy budynku. Głównym celem tego dokumentu jest zwiększenie świadomości dotyczącej zużycia energii i promowanie energooszczędnych rozwiązań.
Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce, świadectwa energetyczne mogą być sporządzane jedynie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Uprawnienia te uzyskują osoby, które mają wykształcenie techniczne, ukończyły odpowiednie szkolenia oraz zdały egzamin państwowy. Przykładowo, inżynierowie budownictwa lub osoby posiadające status audytora energetycznego mogą wydawać takie świadectwa.
Ważne jest, aby wybierać tylko osoby zarejestrowane w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków: https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych Lista tych osób jest publiczna i dostępna online, co ułatwia sprawdzenie ich kwalifikacji. Uprawnionymi audytorami jest również nasz zespół.
Poza podstawową wiedzą jak umiejętność czytania projektów budowlanych i dokumentacji technicznej, osoba sporządzająca świadectwa energetyczne musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu budownictwa, energetyki i przepisów prawa. Powinna znać podstawowe zagadnienia dotyczące materiałów budowlanych i ich właściwości termoizolacyjnych, instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Audytor powinien wykazywać się również znajomością różnych typów odnawialnych źródeł energii (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne, pompy ciepła) oraz znajomością zasad ich działania i możliwości wykorzystania w budynkach.
Do sporządzenia audytu energetycznego lub świadectwa energetycznego wymagana jest umiejętnością posługiwania się narzędziami obliczeniowymi oraz programami do wyznaczania zapotrzebowania na energię i znajomością metodologii sporządzania świadectw energetycznych. Najczęściej stosowanymi specjalistycznymi programami komputerowymi do wystawiania świadectw charakterystyki energetycznej w Polsce są:
Te narzędzia znacznie ułatwiają i przyspieszają proces tworzenia tych dokumentów, zapewniając jednocześnie wysoką dokładność obliczeń.
Audytor energetyczny to specjalista, który ocenia efektywność energetyczną budynków i instalacji. Jego zadaniem jest zidentyfikowanie obszarów, w których można obniżyć zużycie energii i zaproponowanie odpowiednich rozwiązań. Jest to zawód coraz bardziej pożądany, zwłaszcza w kontekście rosnącej świadomości ekologicznej i konieczności oszczędzania energii.
Aby móc wykonywać zawód audytora energetycznego, należy spełnić kilka podstawowych warunków:
Uzyskanie świadectwa energetycznego jest stosunkowo prostym procesem. Właściciel budynku lub osoba zlecająca świadectwo musi skontaktować się z certyfikowanym specjalistą, który przeprowadza audyt energetyczny lub wypełnić formularz kontaktowy. O tym jakie dane przygotować do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej nieruchomości pisaliśmy w poprzednim artykule. Ocena efektywności energetycznej polega na dokładnej ocenie budynku pod kątem zużycia energii, analizie izolacji termicznej, systemów grzewczych i wentylacyjnych oraz innych parametrów wpływających na efektywność energetyczną budynku. Na podstawie tej analizy specjalista wystawia świadectwo, które jest ważne przez 10 lat.
Warto zaznaczyć, że audyt energetyczny i świadectwo energetyczne to dwa różne dokumenty. Świadectwo energetyczne jest wymagane przez prawo przy sprzedaży lub wynajmie nieruchomości i stanowi jedynie ogólną ocenę zużycia energii w budynku. Audyt energetyczny to bardziej szczegółowa analiza, która ma na celu wskazanie konkretnych rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną budynku. Audyt wskazuje konkretne rozwiązania umożliwiające poprawę efektywności energetycznej budynku, np. wymianę okien, docieplenie ścian, modernizację instalacji grzewczej.
Świadectwo energetyczne jest natomiast dokumentem obowiązkowym, który zawiera ogólną ocenę energetyczną budynku.
Świadectwo charakterystyki energetycznej to nie tylko obowiązek prawny, ale również szereg korzyści:
W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej oraz coraz bardziej restrykcyjnych przepisów związanych z efektywnością energetyczną budynków, rola audytorów energetycznych w Polsce staje się kluczowa. Dzięki ich pracy nie tylko można precyzyjnie określić zapotrzebowanie na energię, ale także wdrożyć działania, które przyczyniają się do obniżenia zużycia energii, co ma bezpośredni wpływ na koszty utrzymania budynków oraz emisję CO2.
Świadectwo energetyczne mieszkania
zł brutto / mieszkanie
Gwarancja niezmiennej ceny
Świadectwo energetyczne domu
zł brutto / dom
Taniej 40 zł z kodem DOMLOKAL40
Wpisz słowa kluczowe, aby znaleźć interesujące Cię artykuły: